Akumulatory żelowe

Sprzęty jakich używamy każdego dnia są w dużej części zasilane z jakiegoś rodzaju akumulatorów lub baterii. W przypadku niektórych z nich potrzebny jest większy ładunek energii, jednak bez stosowania w ogniwie płynnego elektrolitu. Ten mógłby wylać się i doprowadzić do bardzo niekorzystnych konsekwencji. Właśnie z tego powodu powstały akumulatory żelowe, które cały elektrolit magazynują w formie specjalnej, stałej substancji.

Dzięki tej przewadze mogą być stosowane między innymi w narzędziach ręcznych, które wymagają dużej mocy do zasilania. Są to chociażby szlifierki kątowe bądź pilarki do drewna. Używa się ich też w zabawkach dziecięcych, takich jak duże samochodziki. Bezpieczeństwo w takich zastosowaniach ma bardzo duże znaczenie, ponieważ obracanie urządzenia do góry nogami lub silne wstrząsy mogłyby spowodować wypływ elektrolitu z tradycyjnej baterii kwasowo-ołowiowej. Akumulatory żelowe są jednocześnie w stanie dostarczyć o wiele większej mocy, niż ogniwa litowo-jonowe bądź niklowo-wodorkowe.

Zastosowanie tego rodzaju akumulatorów ma też miejsce w motoryzacji. Co prawda wyjątkowo rzadko spotykamy je w samochodach osobowych, jednak w motocyklach sprawdzają się jak najbardziej. Dzięki elektrolitowi w formie żelu, w razie wywrotki nie dojdzie do wylania się żrącej substancji. Dodatkowo akumulatory żelowe posiadają wystarczająco duży prąd rozruchowy, by uruchomić nawet motocykle o znacznej pojemności silnika. Stosuje się je także w quadach i innych pojazdach tego typu, gdzie bardzo istotne jest zabezpieczenie się przed niekontrolowanym wylaniem elektrolitu, w razie przechyłu lub przewrócenia.